Projekt ma celu integrację sąsiedzką poprzez regularne spotkania ruchowe oraz warsztaty. Zapewnimy aktywny odpoczynek dla osób zmęczonych miejskim zgiełkiem, pokażemy możliwości dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dostarczymy rzetelnej wiedzy na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. Spotkania przy okazji zajęć ruchowych oraz warsztatów będą szansą na poprawę swojego samopoczucia. Być może tzw. narzekanie nie będzie już potrzebne :) Uczestnicy będą mieli szansę na realizacje potrzeby przynależności. Stworzymy wokół zajęć ruchowych społeczność nastawioną na dbanie o szeroko rozumiane zdrowie w kontekście psychofizycznym.

Zajęcia ruchowe będą miały formę spokojnych ćwiczeń na matach, rozciągająco-wzmacniających, pogłębiających świadomość ciała. Uczestnicy będą mogli się odprężyć, dodać witalności swojemu ciału, bardziej je poczuć i odzyskać utracone połączenia ciało-umysł. Warsztat będzie natomiast mieć na celu omówienie i przećwiczenie różnych sposobów radzenia sobie z napięciami w ciele. Pierwszą część spotkania poprowadzi fizjoterapeuta. Powie kilka słów o napięciach w ciele - czym one są i jak powstają. Następnie przejdziemy do praktyki - pokażemy pomocne techniki autorozluźniania spiętych i bolących tkanek różnych części ciała - lędźwi, karku, nóg, stóp czy też głowy.

Nauczymy również jak wykorzystywać proste przyrządy, aby się rozluźnić m.in. roller, piłki tenisowe, kolce czy bańkę chińską. W drugiej części spotkania zajmiemy się emocjonalnym podłożem napięć w ciele. Zaproponujemy ćwiczenia ruchowe, które pomogą dotrzeć do źródła napięcia - do tego co dana osoba przeżywa, a co zostało stłumione. Nazwanie uczuć płynących z poruszającego się ciała być może pozwoli na odzyskanie spokoju uczestnikom warsztatu oraz przyniesie długo oczekiwaną ulgę. Będziemy pracować metodą improwizacji zadaniowej.

Cel projektu: Stworzenie przestrzeni dla osób zmęczonych i w jakimś sposób obciążonych własną życiową sytuacją,
w ramach której będą mogli odpocząć, zadbać o swoje zdrowie oraz zbudować społeczne więzi i dzięki temu otrzymać odpowiednie wsparcie.

 

 

 

 

W ruchu z muzyką dobrą ekipą

Konkurs | Zrealizowane projekty

wrzesień - grudzień 2019
Towarzystwo Sąsiedzkie

 

 

 

 

Fot. Agnieszka Pędzich