Projekt polega na realizacji, przy wsparciu wolontariusza ceramika, w Sąsiedzkim Domu Pracy Twórczej, cyklu warsztatów ceramicznych, skierowanych do mieszkańców Sielc i sąsiadujących osiedli. W ramach projektu w okresie od września do grudnia 2019 roku, raz w tygodniu zorganizowanych będzie 14 zajęć: 7 spotkań, podczas których odbywać będzie się lepienie z gliny oraz 7 spotkań przeznaczonych na dekorowanie wypalonych na biskwit prac. Każde zajęcia trwały będą 2h. Zwieńczenie projektu będzie wystawa prac uczestników podczas sąsiedzkiego spotkania świątecznego.

Celem zajęć jest stworzenie ciekawych pretekstów do spotkań sąsiedzkich i integracja społeczności lokalnej oraz rozwój wewnętrzny mieszkańców, który sprzyja ich aktywizacji.

Działanie jest skierowane do dorosłych mieszkańców Sielc oraz Czerniakowa. W każdych zajęciach uczestniczyć będzie max 8 osób (łącznie we wszystkich warsztatach będzie mogło zatem wziąć udział max 56 osób). Jest to optymalna liczba uczestników - komfortowa dla prowadzącego oraz sprzyjająca integracji (mniejsza liczba osób w grupie daje większą możliwość rozmowy jej członków podczas spotkania, a to jest kluczowe, aby ludzie mogli się poznać). Liczymy na to, że uczestnicy warsztatów będą się powtarzać, co również będzie sprzyjało integracji. Po co się poznawać? Jak się znamy, mamy więcej zaufania do siebie wzajemnie, możemy na sobie polegać, odkrywamy swoje potencjały - jako jednostki oraz jako grupa, poznajemy swoje zasoby, którymi możemy się wymieniać. Ważne naszym zdaniem jest, aby spotkania, oprócz walorów towarzyskich, miały wymiar rozwojowy dla mieszkańców i stymulowały jednocześnie rozwój wewnętrzny poszczególnych uczestników. Satysfakcja płynąca z procesu tworzenia wpływa bardzo pozytywnie na nastrój, podnosi poczucie własnej wartości, a przez to aktywizuje i zachęca do podejmowania inicjatyw. Lokalny charakter spotkań oraz to, że uczestnikami spotkań będą sąsiedzi, może w naturalny sposób przełożyć się na podejmowanie wspólnych działań na rzecz swojej społeczności i przestrzeni, w której żyją. Organizacja wystawy prac powstających w ramach cyklu jest ważnym elementem procesu budowania poczucia wspólnoty w społeczności. Robimy coś wspólnie i widać tego efekt. Pokazujemy przy okazji różnorodność, czyli uczymy akceptacji i tolerancji.

Zajęcia zostaną zakończone wystawą prac uczestników, podczas wydarzenia zorganizowanego na zakończenie cyklu, w grudniu 2019 r.

Terminy zajęć:

- 05 września (lepienie) i 03 października (szkliwienie) lepienie z płata - talerz

- 12 września (lepienie) i 03 lub 08 października (szkliwienie)lepienie z wałków - filiżanka

- 17 września (lepienie) i 08 października (szkliwienie) praca z formą gipsową - miska

- 15 października (lepienie) i 29 października (szkliwienie) lepienie z płata - wysokie naczynie

- 22 października (lepienie) i 05 listopada (szkliwienie) technika dowolna - zegary

- 12 listopada (lepienie) i 26 listopada (szkliwienie) technika dowolna - idą święta

- 19 listopada (lepienie) i 03 grudnia (szkliwienie) technika dowolna - lepimy co chcemy

Start: 18:30*osoby początkujące zapraszamy na wykład z teorii na pół h przed każdym warsztatem z lepienia. Prośba o informację podczas zapisu

Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej
ul. Podchorążych 15/19,
lok 38b(wejście od podwórka, środkowa klatka, domofon 138)

ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE - organizator zapewnia glinę, szkliwo oraz wypał prac.

Liczba miejsc ograniczona - OBOWIĄZUJĄ ZAPISY jednocześnie na 2 terminy, zestawione ze sobą w parze (lepienie i szkliwienie wypalonych prac):

e-mail: stowarzyszenie@manuo.pl

Facebook SDPT