Ursus

PIKNIKOWE DZIERGANIE NA SPONTANIE

 

 

wrzesień 2020 

 

 

 

Zainspirowana Światowym Dniem Dziergania w miejscach publicznych grupa dziewiarska "Supełek" postanowiła zorganizować wspólne warsztaty dziewiarskie w plenerowej, piknikowej formie, zapraszając do udziału mieszkańców dzielnicy Ursus. Projekt stwarza okazję zarówno do poznania sąsiada jak i do kreatywnego spędzenia wolnego czasu, a przy tej okazji -„zarażenia się" ciekawą pasją, jaką jest dziewiarstwo oraz możliwość rozwinięcia jej w ciekawe hobby, które można realizować dalej - uczestnicząc w cotygodniowych spotkaniach grupy „Supełek", odbywających się w filii „Niedźwiadek". Ze względu an sytuację epidemiologiczną piknik został przeniesiony do internetu, organizatorki przygotowały pakiety warsztatowe, które przekazały uczestnikom, a za pomocą aplikacji internetowej uczyły grupę krok po kroku dziergania. Mimo, że online, grupa spędziła ze sobą sporo czasu, co w tych trudnych czasach jeszcze bardziej zintegrowało i zaangażowało do współdziałania. 

 

 

 

 

Celem projektu było zachęcenie mieszkańców dzielnicy Ursus do wspólnego spędzania wolnego czasu, wymiany doświadczeń, umiejętności i poglądów, a także do rozwijania ciekawej pasji, jaką jest dziewiarstwo, które aktualnie przeżywa swoisty renesans. Realizując projekt, organizatorki chciały pokazać, że wspólne działanie, aktywna wymiana umiejętności pozwalają na wykonywanie rzeczy niepowtarzalnych, oryginalnych, a jednocześnie bardzo praktycznych, które znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach codziennego życia - od własnoręcznie wykonanych drobnych ozdób, do precyzyjnych, wymagających dużych umiejętności elementów garderoby. 

Warsztaty dziewiarskie, zainicjowane przez grupę „Supełek" cieszą się popularnością wśród społeczności, związanej z biblioteką w dzielnicy Ursus. Stanowią ciekawą formę, osadzoną w tradycji i historii, nawiązując do dawnych technik rękodzielniczych. Stwarzają przestrzeń do realizacji pasji, nauki nowych umiejętności, wymiany doświadczeń i poglądów, a przede wszystkim są atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu. Warsztaty pozwalają na integrację międzypokoleniową , ze względu na możliwość uczestnictwa przez przedstawicieli właściwie każdej grupy wiekowej. Piknik dziewiarski, adresowany był do wszystkich mieszkańców dzielnicy Ursus oraz okolic, bez względu na ich wiek. 

Grupa dziewiarska „Supełek" przy Bibliotece Publicznej im. W.J. Grabskiego w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy 

OD KOGO

CEL

DLA KOGO

DZIAŁANIE

Konkurs - edycja II

Projekt TOWARZYSTWO SĄSIEDZKIE jest finansowany przez Miasto stołeczne Warszawę w ramach realizacji zadania publicznego "Towarzystwo Sąsiedzkie – cykl działań sąsiedzkich wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie"