Letni piknik sąsiedzki przy ul. Kazimierzowskiej 43 zrealizowany został z inicjatywy mieszkańców budynku. Chcąc zintegrować lokalną społeczność i sprawić, że sąsiedzi w końcu będą mieli okazję się bliżej poznać i zamienić ze sobą więcej zdań niż grzecznościowe "dzień dobry".

 

Organizatorzy postanowili zaangażować mieszkańców w konkurs na najlepsze ciasto! Owe słodkości stały się też niejako "biletem wstępu" na sąsiedzkie wydarzenie. Sąsiedzi skuszeni nagrodami konkursowymi postawili przed organizatorami nie lada wyzwanie, gdyż wszystkie przyniesione na piknik ciasta okazały się być niezwykle smaczne.

 

 

Spotkanie sąsiedzkie
Owocowe Sady Żoliborskie

Konkurs | Zrealizowane projekty

Ideą projektu jest zorganizowanie i zaangażowanie mieszkańców Sadów Żoliborskich w dyskusję na temat przyszłości naszego parku Sady Żoliborskie i działania na jego rzecz. Za kilka lat Sady Żoliborskie sadami będą już tylko z nazwy. Drzewa owocowe na Sadach (scheda po ogródkach działkowych sprzed kilkudziesięciu lat: jabłonie, grusze, śliwy) są już bardzo stare, ale nadal obficie owocują i są dla mieszkańców bardzo ważne w różnych kontekstach, zarówno konsumpcyjnym - owoce za darmo i ekologiczne/naturalne, jak i wartościowym - wizytówka, marka, unikatowość miejsca. W grupie sąsiadów, codziennie odwiedzających sady (spacery z psami), od dłuższego czasu dyskutujemy o tym, że nie widać wizji, strategii przyszłości sadów, co sezon przybywa przypadkowych naszym zdaniem nasadzeń drzew ozdobnych czy liściastych na miejsce umierających czy zniszczonych przy okazji gwałtownych burz i wichur coraz starszych i słabszych drzew owocowych. Od początku istnienia parku Sady Żoliborskie nie ma nasadzeń nowych drzew owocowych. Chcemy zorganizować spotkanie sąsiedzkie pod hasłem owocowe Sady Żoliborskie i zintegrować do działania ludzi, którym owocowa przyszłość parku nie jest obojętna. Wytyczyć plan działania na przyszłość, z kim i jak rozmawiać na temat utrzymania owocowej formuły Sadów.

 

 

 

 

wrzesień 2019
Sady Żoliborskie

 

 

Cel projektu:

 

Zaangażowanie mieszkańców Sadów Żoliborskich w działania na rzecz przyszłości parku Sady Żoliborskie, ich owocowej formuły. Chcemy rozpocząć dyskusję i działania w grupie, ponieważ od kilku lat obserwujemy następujący fakt: stare drzewa owocowe umierają z roku na rok, a w ich miejsce są nasadzane drzewa liściaste lub ozdobne. Nie wiemy, kto o tym decyduje i czy jest jakakolwiek strategia przyszłości Sadów i związanych z nią nowych nasadzeń.