Domowe
zielone
przedszkole

Projekt polegał na organizacji spotkań dla opiekunów (mam, ojców, dziadków, opiekunki, opiekunów) z dziećmi w wieku 0-6 lat. (jedynacy, rodzeństwa, dzieci z niepełnosprawnościami). Spotkania odbywały się pod dachem (miejsce aktywność lokalnej Białołęckiego Ośrodka Kultury „3 pokoje z kuchnią”) oraz na powietrzu, obcując z przyrodą – w lasach, parkach, na placach zabaw. Zajęcia miały charakter integracyjno-edukacyjno-przyrodniczy, a ich największą zaletą było stworzenie wspólnej przestrzeni, w której rodzice i opiekunowie mieszkający na Zielonej Białołęce, mogli wymieniać się doświadczeniami i dzielić wyzwaniami związanymi z rodzicielstwem oraz zadbać o wszechstronny rozwój dzieci. 

Białołęka

Międzypokoleniowe warsztaty śpiewu

Warsztaty śpiewacze, podczas których grupa mieszkańców pod okiem profesjonalnego muzyka wspólnie śpiewała piosenki dawnej Warszawy. Śpiew w grupie przyczynia się do integracji śpiewających osób, do budowania wspólnoty i więzi międzyludzkich. Zaangażowanie we wspólną pracę nad wykonaniem piosenek daje uczestnikom radość, poczucie ważności, przynależności i sprawczości. Poznawanie piosenek repertuaru dawnej Warszawy pozwala wzmocnić tożsamość jej mieszkańców, ale też rozwinąć ich zainteresowania. Warsztaty mają być okazją do spotkania się sąsiadów, spotkania z muzyką, do zrobienia czegoś nowego, a przy okazji, dać mieszkańcom szansę, by mogli włączać się w inne działania MAL, poczuć przynależność do tego miejsca i chęć jego współtworzenia.

Żoliborz

Sąsiedzkie spotkania 
świąteczne

Końcówka roku i zakończenie I edycji konkursu to spotkania świąteczne sąsiadów połączone z warsztatami artystycznymi, wspólnym gotowaniem i muzykowaniem.  

Praga Północ, Targówek, Wola

Projekt miał celu integrację sąsiedzką poprzez regularne spotkania ruchowe oraz warsztaty, które miały zapewnić aktywny odpoczynek dla osób zmęczonych miejskim zgiełkiem. Zajęcia pokazały możliwości dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dostarczały rzetelnej wiedzy na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. 
22 września 2019 roku, na boisku przy ul. Sąchockiej 2 odbył się piknik historyczny nawiązujący do Powstania Warszawskiego. W organizację wydarzenia włączona została lokalna społeczność - dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Nawiązanie do historii i ważnego dla mieszkańców wydarzenia okazała się czynnikiem integrującym i angażującym do udziału w poszczególnych wydarzeniach. Piknik stał się okazją do spotkania mieszkańców, dzielnicy, samorządowców, aktywistów lokalnych, przedstawicieli środowisk biznesowych, instytucji kultury i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy.
W ramach projektu „Urodziny Kuchni Czerwony Rower” zrealizowanego w dniu 29.07.2019 r. w podwórku przy ul. Targowej 82 w Warszawie mieszkańcy zorganizowali ogólnodostępne wydarzenie, podczas którego udało się poznać i zintegrować ze sobą różne grupy społeczne.
W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy podwórka przy Targowej, podopieczni Stowarzyszenia Otwarte Drzwi: osoby z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności oraz członków ich rodzin jak również pracownicy merytoryczni organizacji. 

Sąsiedzkie lepienie

Mokotów

Cykl warsztatów ceramicznych, podczas których uczestnicy uczyli się lepienia z gliny oraz dekorowali wypalone na biskwit prace. Zwieńczeniem projektu była wystawa prac uczestników podczas sąsiedzkiego spotkania świątecznego.

Włochowskie konserwatoria

Włochy

W ramach projektu "Włochowskie konwersatoria" odbyły się międzypokoleniowe konwersatoria z języka angielskiego dla mieszkańców Dzielnicy Włochy m.st Warszawy (społeczności lokalnej). Zajęcia odbywały się będą średnio raz w tygodniu w Miejscu Aktywności Lokalnej ul. Rejonowa 6/8. Projekt

Sąsiedzkie pożegnanie lata

Wola

Bal Bemowskich Wolontariuszy

Bemowo

Bal Bemowskich Wolontariuszy był imprezą organizowaną dla i przez wolontariuszy działających w Dzielnicy Bemowo. Pomysł wypłynął z potrzeb grupy, która od długiego czasu współpracuje z Bemowskim Centrum Kultury i MAL Dwa Jelonki. Podczas wspólnego balu wolontariusze mogli się lepiej poznać, nawiązać nowe znajomości, spędzić ze sobą czas, opowiedzieć sobie o swoich działaniach, powymieniać się pomysłami, a może nawet wpaść na zupełnie nowe. Wydarzenie to było ukłonem za ich niebagatelną pracę na rzecz lokalnej społeczności i okazją do wspólnego świętowania idei wolontariatu, łączącą pokolenia.

Leśne Matematyczne Podchody

Bemowo

Leśne Matematyczne Podchody zostały zorganizowane na terenie Lasku Bemowskiego. Każdy zespół – rodzina, lub grupa dzieciw wieku 6-10 l, pod opieką dorosłego - miał za zadanie odszukaćw określonym czasie, rozłożone w lesie stanowiska i rozwiązać zadania rozwijające intuicję matematyczną. Zadania odkrywały jak fajna może być matematyka i jak pomaga w życiu. Po przejściu trasy zaplanowano wspólne świętowanie – w ogrodzie Domku Przygoda, który mieści się na Boernerowie w pobliżu Lasku Bemowskiego.

Praktyczne warsztaty filmowe dla seniorów

Bemowo

Projekt polegał na realizacji cotygodniowych zajęć dla grupy bemowskich seniorów. Praktyczne i teoretyczne zajęcia filmowe realizowane były w duchu „od pomysłu do realizacji”. W trakcie spotkań uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi na temat procesu realizacji krótkiej formy reportażowo-dokumentalnej. Uczestnicy na podstawie zdobytej wiedzy wspólnie swtorzyli scenariusz dotyczący ich własnego udziału w warsztatach filmowych, tego jak się dzięki nim poznali i co zyskali prócz wiedzy filmowej. Scenariusz posłużył uczestnikom do samodzielnej realizacji filmu za pomocą smartfonów.

Spotkanie sąsiedzkie Owocowe Sady Żoliborskie

Żoliborz

Ideą projektu było zorganizowanie i zaangażowanie mieszkańców Sadów Żoliborskich w dyskusję na temat przyszłości parku Sady Żoliborskie i działania na jego rzecz. Za kilka lat Sady Żoliborskie sadami będą już tylko z nazwy. Drzewa owocowe na Sadach (scheda po ogródkach działkowych sprzed kilkudziesięciu lat: jabłonie, grusze, śliwy) są już bardzo stare, ale nadal obficie owocują i są dla mieszkańców bardzo ważne w różnych kontekstach, zarówno konsumpcyjnym - owoce za darmo i ekologiczne/naturalne, jak i wartościowym - wizytówka, marka, unikatowość miejsca. Mieszkańcy zorganizowali spotkanie sąsiedzkie pod hasłem "owocowe Sady Żoliborskie" podczas których, wytyczyli plan działań w obronie tej cennej przestrzeni.

Siatkowe tkanie

Bemowo

Spotkania „Siatkowe tkanie” polegały na wspólnym ozdabianiu ogrodzeń z siatki czy płotów przez wyplatanie (przekładając włóczkę przez oczka siatki lub owijając oczka siatki), mając do dyspozycji kolorowe paski materiałów, sznurki, włóczki (między innymi pozyskane z recyklingu).
Na każdym spotkaniu uczestnicy wspólnie tworzyli obraz 
o jesiennej tematyce (według wcześniej przygotowanego wzoru) dostosowanej do umiejętności dla każdej grupy wiekowej. 

Letni piknik sąsiedzki

W ramach projektu udało się nie tylko nawiązać nowe znajomości wśród mieszkańców, ale i stworzyć logo Wspólnoty Mieszkaniowej. Forma realizowanego pikniku - dostosowana do lokalnej społeczności sprawiła, że udało się zachęcić większość mieszkańców budynku do udziału w wydarzeniu. Klasa i elegancja jaka mogłaby się wydawać przesadzona myśląc o sąsiedzkim pikniku, w tym wypadku okazała się w pełni uzasadniona - co pokazała m.in. frekwencja i zadowolenie sąsiadów, którzy do tej pory, nie mieli okazji się poznać.

Zrealizowane projekty 2019

Konkurs

Przedstawiamy projekty sąsiedzkie, które zostały zrealizowane przy naszym wsparciu w ramach I edycji (2019) konkursu PO SĄSIEDZKU

 

 

Urodziny Kuchni Czerwony Rower

Praga Północ

Mokotów

Rakowiec
dla Powstańców Warszawskich

W ruchu z muzyką dobrą ekipą

Pożegnanie lata na Targówku

Skarby Szmulek i Michałowa - fotograficzna gra miejska

Ochota

Ochota

Wydarzenie miało na celu wspólne pożegnanie lata w formie sąsiedzkiego pikniku. Sąsiedzi przynieśli swój poczęstunek chętnie uczestnicząc w przygotowanych atrakcjach takich jak: pokaz taneczny, wspólne dekorowanie podwórka, własnoręczne tworzenie bransoletek, pokaz baniek mydlanych. Zwieńczeniem kolorowego dnia była sąsiedzka dyskoteka!

Targówek

Projekt był odpowiedzią na problem monotoni, jaka wkradła się na Targówek, brak działania, brak integracji wśród najbliższych sąsiadów. Warsztaty kulinarne, które zaproponowali mieszkańcy, są jedną z przyjemniejszych form zachęcania ludzi do spędzenia wspólnie czasu i zrobienia czegoś razem, a gdy dojdzie do tego przyjemność z gotowania i jedzenia to sukces gwarantowany. Mieszkańcy postawili na zdrowe koktajle warzywne, witaminowe, jaki i mleczno–owocowe. Swoje zdolności zaprezentowali Seniorzy z Koła Nr 9 Oddział Targówek, gdzie Przewodnicząca Pani Grażynka wiodła prym i nadzorowała wszystkich.

Praga Północ

Projekt „Skarby Szmulek i Michałowa” miał formę gry miejskiej (fotograficznej), w której uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z najcenniejszymi zabytkami obszaru oraz z życiorysami wybitnych mieszkańców i osób związanych z regionem. Podczas gry uczestnicy odwiedzili ważne punkty na współczesnej mapie Szmulowizny, takie jak pracownie rzemieślnicze, artystyczne, czy miejsca, w których prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna.

Porozumienie bez przemocy

Pomysł na działanie wziął się z chęci aktywizacji mieszkańców Bemowa w kierunku poznawania siebie nawzajem poprzez empatyczny kontakt oraz budowanie atmosfery akceptacji i zaufania w społeczności lokalnej. Porozumienie bez Przemocy to idea, która zgodnie z nazwą polega na budowaniu kontaktu w empatyczny, życzliwy sposób. Poprzez odpowiedni dobór słów połączony ze świadomością nawyków, zachowań i intencji daje odbiorcom jasne wskazówki, jak powinna wyglądać komunikacja sprzyjająca relacji i wzajemnemu zrozumieniu.  

Bemowo

Sąsiedzki bal halloweenowy 

Z okazji Halloween sąsiedzi związani z klubokawiarnią sąsiedzką przy Działdowskiej na Woli postanowili stworzyć przestrzeń do poznania się, integracji i wspólnego sąsiedzkiego działania. Seria wydarzeń ma włączyć sąsiadów w przygotowanie balu, od dekoracji, przez poczęstunek po oprawę muzyczną. Mieszkańcy poprzez wspólną organizację działania mieli szansę lepiej się poznać, poczuć się odpowiedzialnym za przestrzeń i realizowane działania, a przez to wspaniale bawić się na finalnym wydarzeniu, w gronie swoich sąsiadów. 

Wola

Kwiaty
z ubrań 

Warsztat twórczy z elementami artterapii i upcyklingu. Podczas spotkań uczestnicy mogli pod okiem artystyki stworzyć samodzielnie kolaże - kompozycje z różnych materiałów i tworzyw m.in. z nienoszonych już ubrań uczestników, które zamiast trafić na śmietnik, stały się sztuką. Powstałe obrazy uczestnicy oprawiali w ramy i mogli je zabrać do domu lub podarować je bliskiej osobie jako własnoręcznie wykonany prezent. 

Ochota 

Urodziłam

życie 

“Urodziłam życie” to cykl 10 spotkań dla 10 mam wraz z dziećmi poniżej 10 miesiąca życia. Podczas pierwszego spotkania uczestniczki dzieliły się historiami porodowymi. Kolejne spotkania dotyczyły tematów, które pojawiły się w trakcie, m.in. relacji z partnerem, zmian w ciele kobiety po porodzie, powrotu do pracy.

Mokotów

Kolorowy
ogródek

Mieszkańcom Ochoty leży na sercu osiedlowa zieleń, dlatego postanowili sami o nią zadbać i zainicjować wspólne sąsiedzkie zazielenianie terenów znajdujących się w przestrzeni wspólnej mieszkańców ul. Sękocińskiej. Działania ogrodowe w tym miejscu mieszkańcy rozpoczęli jeszcze przed zgłoszeniem do konkursu, chcąc jednak jeszcze bardziej ożywić i ukwiecić teren, oraz zaangażować pozostałych sąsiadów, postanowili poprosić Towarzystwo Sąsiedzkie o wsparcie. Mieszkańcy wykonali projekt nasadzeń i niewielkiego ogrodzenia zabezpieczającego zieleń przed psami. Dzielni Panowie przekopali kawał terenu by obsadzić go cebulkami, bylinami i krzewami. Na pełny efekt trzeba poczekać do wiosny, ale zadowolenie i duma pokazują uśmiechy inicjatorów!  

Ochota

Aktywny

Relax

Zajęcia skierowane do grupy seniorów oparte były na pracy z tzw. juggle board - tablicą do żonglowania, dzięki której osoby z problemami w poruszaniu - w tym osoby starsze - mogą doświadczyć żonglerki. Takie zajęcia pokazują osobom starszym, że ograniczenia można pokonać, pobudzają do pracy obie półkule mózgu, poprawią koordynację ręka-oko, dają dużo zabawy i otwierają na budowanie relacji - praca przy tablicy jest możliwa w pojedynkę, jednak preferuje się pracę w parach. Oprócz pracy z tablicami, podczas zajęć pojawiły się elementy żonglerki w powietrzu: piłkami, obręczami, chustkami - praca wg metody Craiga Quota.  

Praga Południe

Międzykulturowe Śniadania

Realizacja projektu polegała na organizacji cyklu sąsiedzkich śniadań (6 spotkań) dla mieszkańców, podczas których wspólnie przygotowali i spożywali śniadania, nawiązywali nowe znajomości. Międzykulturowe śniadania stworzyły możliwość nawiązania relacji z innymi mieszkańcami w duchu tolerancji i akceptacji, w tym zintegrowały i połączyły cechy i wartości wielu kultur. Z uwagi na różnorodność kulturową mieszkańców Dzielnicy Włochy do udziału zaproszono mieszkańców pochodzenia polskiego, wietnamskiego, chińskiego, francuskiego, niemieckiego, angielskiego, nepalskiego oraz nigeryjskiego. Międzykulturowe śniadania są świetnym pomysłem na wymianę doświadczeń przy przysłowiowej jednej misce. Jednak kuchnia to nie tylko gotowanie, to też ludzie i ich historie. Takie śniadania przy wspólnym stole są także doskonałym sposobem na spędzenie czasu w życzliwym towarzystwie, poznanie ciekawych ludzi, integrację międzykulturową i konwersacje po angielsku.

Włochy

Projekt TOWARZYSTWO SĄSIEDZKIE jest finansowany przez Miasto stołeczne Warszawę w ramach realizacji zadania publicznego "Towarzystwo Sąsiedzkie – cykl działań sąsiedzkich wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie"